Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solera Tarım

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi üretimi farklı aşamalardan oluşmaktadır. Temel olarak 3 aşamada solucan gübresi üretimi tamamlanır;

  1. Mama Hazırlanması
  2. Solucanların bakımı, beslenmesi
  3. Üretilen gübrenin toplanması, kurutulması, paketlenmesi  1. Mama Hazırlanması

Solucanların tüketecekleri mamanın hazırlanması solucan gübresi üretiminin en önemli noktalarından birisidir. Solucanlara verilecek olan mama, üretilecek olan solucan gübresinin kalitesini belirleyecek olan en önemli faktörlerden birisidir. Büyükbaş hayvan gübresine önceden belirlenmiş oranlarda çeşitli organik gıda atıkları ilave edilir. Bu karışım özel olarak hazırlanan fermantasyon kazanlarında 1 ay ila 4 ay arasında fermantasyona bırakılır. Bu süre zarfında dönem dönem karıştırma işlemi uygulanarak fermantasyonun daha homojen bir şekilde ilerlemesi beklenir.

  1. Solucanların Bakımı, Beslenmesi

Solucanlar çeşitli açılardan bakıma muhtaçlardır. Gerekli olan sıcaklık, nem, ışık vs. değerleri sağlanmalıdır. Gerekli ortam şartları sağlandıktan sonra kullanılmaya hazır olan mama solucanlara verilir ve 1-2 hafta kadar mamanın tüketilmesi ve gübreye dönüştürülmesi beklenir.

  1. Üretilen gübrenin toplanması, kurutulması, paketlenmesi

Üretilen gübre solucanların bulunduğu bölümden gerekli teknik ekipmanlar kullanılarak alınır. Kullanıma hazır hale gelene kadar kurutulur ve uygun şekilde paketlenir.