Solucan Gübresi Eğitimi Üniversitede

Solera Tarım

Solucan Gübresi Eğitimi Üniversitede

Solucan Gübresi Eğitimi Üniversitede

Herkesin bildiği gibi tarım denince akla ilk gelen yerlerden biri olan KIRŞEHİR’de AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ – Ziraat Fakültesinde bir proje hazırlanmaktadır. Bu projede Vermikompost (solucan gübresi) eğitimi verilecek. Bu sayede tarım daha bilinçli olabilecek ve öğrenciler de bu konuda eğitilebileceklerdir. Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Türkay “Bu amaçla ilk defa Üniversite tabanlı bir eğitim projesi olacaktır” dedi. Bu hem girişimcileri hem de öğrencilerimize katkı sağlayacaktır.  Bu proje aynı zamanda Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi tarafından da desteklenmeye değer bulundu.

Üniversite kapsamında kurulacak tesis sayesinde öğrenciler Türkiye’nin her tarafına yayılarak bu bilgilerini tecrübeye aktarabilecekler… Bu eğitimlerin yaygınlaştırılması projenin ana hedeflerinden biri olduğunu vurgulayan fakülte yetkilileri Türkiye tarımına ve eğitimine önemli bir katkı yaptıklarını vurguladılar…

Peki bu eğitmin içeriğinde neler var?Solucan gübresinin üretimin nasıl yapılacağı ve toprağa uygulanması, ile ilgili bilgilendirmek, maliyeti az ama ekonomik öneme sahip olan bu solucan gübresi üretiminin yeni bir sektör oluşturmasına fayda sağlamakk, var olan bilgi kirliliğini azaltmak, açığa çıkan organik atıkların değerlendirilmesinde alternatif bir yöntemin yaygınlaşmasını sağlamak, kaliteli bir organik gübre ve toprak düzenleyicisi olan bu ürünlerin kullanımını teşvik etmek.

Katılımcılar  : Kadın Çiftçiler, Genç Çiftçiler, Girişimciler, Tarımcılar, Organik ürün yetiştiricileri, Organik atıklarını değerlendirmek isteyenler.

Kayıt Tarihi   : Her ayın son gününe kadar devam eder.

Eğitim Tarihi : Grup tamamlandığında kurs başlar.

Cumartesi-Pazar  – Haftada 12 Saat – 2 Hafta   –    Toplam 24 Saat

Eğitim Yeri    : AESEM Merkezi ve Ziraat Fakültesi Kampüsü

Detaylı bilgi ve eğitim almak için tıklayınız…