KOSGEB: Solucan Gübresi Desteğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Solera Tarım

KOSGEB: Solucan Gübresi Desteğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

KOSGEB: Solucan Gübresi Desteğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

KOSGEB Solucan Gübresi’ni destekleyerek çiftçinin yanında olduğunu hissettiriyor. Bir çok girişimci KOSGEB’in bu desteğine başvurmakta fakat bazı başvurular KOSGEB tarafından reddedilmektedir. Solucan Gübresi tesisini kurmak ve üretimi için devlet desteğine başvuran üretici / girişimcilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?
Girişimcilerin yapması gereken en önemli ayrıntı; solucan gübresi üretim tesisinde kullanılacak makinelelerin şirket kurulumundan sonra alınmasıdır. Çünkü KOSGEB şirket kurulumundan sonra makine için destek vermemektedir. Bunun yanı sıra KOSGEB solucan gübresi için daha önce oluşturulmuş projede alınan makinelere destek vermektedir. Buradaki en önemli faktör ise şirket kurulumundan sonra bu makinelerin alımlarının yapılmış olması gerekmektedir. Tabii ki 2 yılı geçmemiş olması koşulu ile…

Girişimcilerin KOSGEB başvurusunda özet olarak şu şekilde bir senaryo uygulaması mantıklı olacaktır:

En temelde yapılacak işlem ilk önce KOSGEB’den sertifikaların alınmasıdır.
Sertifikalar alındıktan sonra şirketin kurulumu yapılmalıdır.
Şirket kurulduktan sonra proje hazırlanmalı. Bu proje hazırlanırken dikkat edilecek bazı unsurlar tabii ki var ve bu unsular için araştırma yapmanızı öneririz…  Çünkü tekrar tekrar başvuru yapmak girişimcileri zor bir sürece sokacaktır.

Projenin kurula sunumundan ve kabulunden sonra projeniz için geri ödeme ve tesis için istenilen makinelerin alım sürecini başlatabilirsiniz.
Proje onaylandıktan sonra makinelerinizin desteği kesin olarak olacaktır. Bu konuda şüpheniz olmasın.

Peki KOSGEB solucan gübresi için ne kadar destek veriyor?

KOSGEB solucan gübresi tesisi için verdiği destekte işletme kuruluş masrafları, makine masrafları, vs gibi ürünlerin yanı sıra girişimcilerin işletme giderleri desteği için de ayrıca bir 30.000₺ destek sağlamakdatır. Bu işletme giderleri başlığı adı altında kira ve çalışan masrafları vardır.  Bu masrafların kira  ve çalışanlarının vergileri hariç bu giderlerinin %60’ı 2 yıl  süresince KOSGEB tarafından desteklenmektedir.

KOSGEB bu desteğin yanında 50.000₺ de hibe adı altında destek vermektedir. Ancak bu paranın sadece 18.000₺ kadar tutarına makine vs alınabilir, geriye kalan tutarlar ile işletme giderleri (çalışanlar, kira ve faturalar) karşılanmaktadır.

Bitti mi ? Hayır… KOSGEB 100.000₺ kadar daha sabit yatırım desteğini girişimcilere veriyor

Bu 100.000₺ ile tekrar solucan gübresi tesisi için makine masrafları yapılabilir ve bunları geri ödemeli olarak girişimci bu desteği kullanabilir… KOSGEB sonuç olarak solucan gübresi için girişimcilere toplam olarak 150.000₺ değerinde desteğini vermektedir. Bu miktarın sadece 50.000₺ kadar tutarı ödemesiz hibe olarak 100.000₺ kısmı ise geri ödemeli olarak (kredili) destek olarak sağlanmaktadır…
KOSGEB için başvuracak girişimcilerin mutlaka kendi sermayelerinden bir yatırım yapması gerektiği ve bu faturaların dekontlarıyla sunularak projeniz için başvuru yapabilir ve bu sayede geri ödemenizi alabilirsiniz…